Δράσεις

Συμμετοχή του σχολείου μας σε ημερίδα με θέμα τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό στην Άμφισσα

Σήμερα, 7 Μαρτίου 2023, το σχολείο μας συμμετείχε σε ημερίδα με θέμα τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό, που διοργανώθηκε από το Τμήμα Περιφερειακής και Οικονομικής Ανάπτυξης της Σχολής Εφαρμοσμένων Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, που εδρεύει στην Άμφισσα. Η διημερίδα οργανώθηκε σε συνεργασία με το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Στερεάς Ελλάδας, τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας και Φθιώτιδας και τους Δήμους Δωρίδας και Δελφών. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τις εισηγήσεις των προσκεκλημένων επιστημόνων και των καθηγητών για θέματα που αφορούν στον επαγγελματικό προσανατολισμό των μαθητών/-τριών του Λυκείου, αλλά και τις ομιλίες φοιτητών/-τριών του Τμήματος, που κατέθεσαν τις εμπειρίες της φοίτησής τους στο Τμήμα και εν γένει της φοιτητικής τους ζωής και συνομίλησαν με τους μαθητές. Ενδιαφέρουσα βρήκαμε όλοι την ενημέρωση για τη λειτουργία αυτού του Τμήματος του Γεωπονικού Πανεπιστημίου στον τόπο μας, καθώς παρέχει πτυχίο ισότιμο με όλα τα Οικονομικά Πανεπιστήμια της Χώρας. Ευχαριστούμε θερμά τους διοργανωτές και ιδιαίτερα την Πρόεδρο του Τμήματος, κα Μαρίνα-Σελήνη Κατσαΐτη, για την πρόσκληση και την εγκάρδια φιλοξενία.