Κοινωνικές

8 Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στο ΓΕΛ Ευπαλίου

Δεν είναι μία ημέρα, αλλά υπενθύμιση πως

δικαιώματα έχουμε κάθε μέρα…

Οι μαθητές/-τριες της Ομάδας Συμμετοχικής Δράσης της Βουλής των Εφήβων του ΓΕ.Λ. Ευπαλίου, σήμερα, 8 Μαρτίου 2023, με αφορμή την  Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, συζήτησαν θέματα που αφορούν στην Ισότητα των φύλων και ενημερώθηκαν για την ισχύουσα νομοθεσία για την έμφυλη και ενδοοικογενειακή βία (Σύμβαση της Κωνσταντινούπολης). Κατόπιν δημιούργησαν αφίσα, για να τιμήσουν την Ημέρα της Γυναίκας, η οποία αναρτήθηκε στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου και στη συνέχεια μοίρασαν μπαλόνια σε όλες τις μαθήτριες και καθηγήτριες του σχολείου μας, για να καταγράψει κάθε μια το δικό της μήνυμα για τα δικαιώματα της γυναίκας.

Ιδιαίτερη έμφαση στην ευαισθητοποίηση των συμμαθητών/-τριών τους  δόθηκε στο μήνυμα ότι η συγκεκριμένη Παγκόσμια Ημέρα δεν είναι γιορτή, αλλά ημέρα υπενθύμισης των κοινωνικών αγώνων που διεξήγαγαν κατά τον εικοστό κυρίως αιώνα οι γυναίκες όλου του κόσμου για τα δικαιώματά τους. Δεν είναι η μία ημέρα του χρόνου που η πατριαρχική κοινωνία εθιμικά έχει επιτρέψει στις γυναίκες να γλεντούν σαν άντρες, αλλά είναι η ημέρα που μας θυμίζει ότι οι γυναίκες έχουν κάθε μέρα δικαιώματα στη ζωή και πρέπει να συνεχίσουν να αγωνίζονται για αυτά –ειδικά οι Ελληνίδες, καθώς η πατρίδα μας βρίσκεται στην τελευταία θέση στην Ευρώπη σε ζητήματα ισότητας των φύλων.

Η Υπεύθυνη του Προγράμματος της Βουλής των Εφήβων

Σοφία Μάνιου