Ανακοινώσεις

ΤΙΜΗΤΙΚΟΣ ΕΠΑΙΝΟΣ ΣΕ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΣΕ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΓΕ.Λ. ΕΥΠΑΛΙΟΥ

Μεγάλη χαρά και περηφάνια μας έφερε η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του 11ου  Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ποίησης με τίτλο «Νίκος Γκάτσος, ο ποιητής των στίχων», που είχαν προκηρύξει τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα» στο Αγρίνιο για το σχολικό έτος 2023-2024. Η μαθήτριά μας της Α΄ Λυκείου, Πριοβόλου Ιωάννα, απέσπασε  3ο τιμητικό έπαινο στη Β΄κατηγορία (που αφορά στην εκπαιδευτική βαθμίδα των Λυκείων) με το ποίημά της υπό τον τίτλο «Αποχωρισμός».
Στο διαγωνισμό είχαν συμμετάσχει με ποιήματά τους τέσσερις μαθήτριές μας της Α΄ και Β΄ Λυκείου υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων για τη Λογοτεχνία εκπαιδευτικών τους, Σοφίας Μάνιου και Μαρίας Μασγάλα, στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης του ΓΕ.Λ.Ευπαλίου υπό τον τίτλο «Ακονίζω τη Γλώσσα μου ΙΙ».

Στους/στις βραβευθέντες/-είσες και διακρθέντες/-είσες μαθητές/-τριες θα απονεμηθούν Tιμητικά Διπλώματα, αλλά και θα προσφερθούν λογοτεχνικά βιβλία σε ειδική τελετή, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 28 Απριλίου 2024 και ώρα 20:00 στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Αγρινίου.
Δημοσιεύουμε το διακριθέν ποίημα της μαθήτριάς μας, για να το απολαύσετε όλοι και να μοιραστείτε τη χαρά μας. Στην Ιωάννα μας, που διακρίθηκε, αλλά και στις συμμαθήτριές της που επίσης συμμετείχαν, ο Σύλλογος των Εκπαιδευτικών του ΓΕ.Λ. Ευπαλίου απευθύνει τα Θερμά του Συγχαρητήρια, αλλά και την ευχή για αέναη πρόοδο και επιτυχίες σε ολοένα υψηλότερους στόχους!
Πάντα να σας καμαρώνουμε!

Ιωάννα Πριοβόλου
Μαθήτρια της Α΄Λυκείου
Ο αποχωρισμός
Όσο στενός και να’ ναι ο δεσμός,
κάποτε θα’ ρθεί ο αποχωρισμός
και θα αλλάξει ο προορισμός.
Έτσι θα φανεί ποιος είναι ο αληθινός.

Όσο δυνατές και να’ ναι οι αναμνήσεις
ξέχνα του νου τις κρίσεις
και κοίταξε να προχωρήσεις.
Πίσω να μην γυρίσεις.

Όσο δυνατές και αν είναι οι βροχές
μην δώσεις σημασία στις αστραπές.
Μα όταν έρθουν οι καταστροφές,
δεν υπάρχουν πια επιλογές.

Ώσπου ξεκίνησε μια καλοκαιρινή ευωδία
και έδιωξε όλη αυτήν την παρωδία.
Μύρισε θάλασσα το αεράκι
κι εκείνη ξέφυγε λιγάκι.

Μα όσο και αν κάηκε από τον ήλιο,
δεν κατάφερε να αλλάξει λίγο.
Αναρωτιόταν πού θα καταντήσει
αν αλλάξει γνώμη και γυρίσει

Η ημέρα διαρκούσε περισσότερο
αλλά εκείνη δεν ήξερε τι ήταν σωστότερο.
Άραγε αν γυρνούσε στα παλιά,
θα ήταν όλα ξανά καλά;

Μπορείτε να δείτε εδώ τα αποτελέσματα του διαγωνισμού: