Εκπαιδευτικά προγράμματα Πολιτιστικές

Επίσκεψη ΓΕ.Λ. ΕΥΠΑΛΙΟΥ στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών

Τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2023 το ΓΕ.Λ. Ευπαλίου επισκέφτηκε το Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών. Οι μαθητές/-τριες του σχολείου μας με τις συνοδούς εκπαιδευτικούς μας αντίκρισαν την καθημερινότητα των μακρινών προγόνων μας, θαυμάζοντας τα εντυπωσιακά εκθέματα του Μουσείου: τα ψηφιδωτά δάπεδα, το ληνό, τα σκεύη του καθημερινού νοικοκυριού αλλά και τα τελετουργικά αγγεία, τα κάτοπτρα και τα κοσμήματα της γυναικείας τουαλέτας, όπως και τα διάφορα ταφικά έθιμα.

Όσα μάλιστα από τα παιδιά μας δοκιμάζουν στη λογοτεχνική γραφή, συμμετείχαν πρόθυμα σε μια δράση δημιουργικής γραφής. Προσπάθησαν να υιοθετήσουν τη φωνή ενός εκθέματος που τα εντυπωσίασε, τα συγκίνησε ή κινητοποίησε την περιέργεια και τη φαντασία τους και να αφηγηθούν την ιστορία του. Η δράση αυτή εντάσσεται στο ευρύτερο Σχέδιο Δράσης του σχολείου μας που φέρει τον τίτλο «Ακονίζω τη Γλώσσα μου II», την επιμέλεια του οποίου έχουν οι φιλόλογοί μας.

Σε λίγες μέρες θα δημοσιευτούν και τα αποτελέσματα…